Ryczałt ewidencjonowany jako forma opodatkowania

Rozliczanie przychodów firmy w formie ryczałtu ewidencjonowanego jest nieskomplikowaną formą, która nie wymaga zatrudniania pracownika księgowości na pełen etat. Jednak jak sama nazwa wskazuje, zamiast pełnej rachunkowości prowadzimy jedynie ewidencję naszych przychodów, środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych. Dla małych firm mogą być to wystarczające dane, jednak jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się więcej na temat optymalnych kierunków rozwoju prowadzonej przez nas działalności, wtedy warto rozważyć bardziej szczegółowe rodzaje księgowości.

Ryczałt nie dla wszystkich

Ryczałt ewidencjonowany jest prostym i niewymagającym wiele czasu rodzajem księgowości, jednak nie każdy może z niego skorzystać. Oprócz ograniczenia dotyczącego wysokości przychodów istnieją rodzaje działalności, które wyłączono z możliwości rozliczania się w ten sposób. Wyłączenie to obejmuje prowadzenie aptek, lombardów, obrót wartościami dewizowymi oraz handel częściami do pojazdów mechanicznych, a także wszelkie wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym.

Jeśli wykonujemy rodzaj działalności, który spełnia warunki do płacenia ryczałtu i chcemy rozliczać naszą działalność w ten sposób, to do 20 stycznia danego roku podatkowego powinniśmy złożyć stosowne zaświadczenie w urzędzie skarbowym. Zależnie od zaklasyfikowania wykonywanych przez nas produktów lub świadczonych usług i zgodnie z ustawą zostaniemy objęci ryczałtem o różnej wysokości – 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3,0% lub 2%.

Podstawą opodatkowania ryczałtu jest przychód, od którego odejmuje się składki na ubezpieczenie społeczne. Nie odlicza się w tym przypadku kosztów prowadzenia działalności, dlatego jest to forma korzystna przede wszystkim dla tych podatników, którzy osiągają spore dochody i jednocześnie mają niezbyt wysokie koszty swojej działalności. Natomiast dla osób dopiero zakładających własną firmę i ponoszących duże koszty jej uruchomienia korzystniej będzie rozliczać się na innych zasadach.

 

 

BIURO RACHUNKOWE W WARSZAWIE

adres

Adres

Ul. Konduktorska 4 lok. 017
00-775 Warszawa

mail

E-mail

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon

Telefon

788 002 006
22 251 72 84
fax: 22 415 67 45

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.