Na czym polega pełna księgowość?

Wiele osób prowadzących własną firmę zastanawia się nad tym, jaką formę księgowości wybrać – pełną czy uproszczoną. Często na początku prowadzenia działalności gospodarczej gąszcz zawiłości księgowych jest dla nas tak nieprzenikniony, że nie dostrzegamy, czym się wyróżnia i jakie zalety ma księgowość pełna. Dlatego warto dokładniej się jej przyjrzeć i poznać związane z nią mechanizmy.

Pełny obraz finansów przedsiębiorstwa

Małe firmy, których przychód nie przekroczył pewnej kwoty ustalonej w ustawie i zmienianej co kilka lat, mają wybór i mogą zastosować księgowość uproszoną zamiast pełnej. Natomiast duże przedsiębiorstwa z wyższymi dochodami mają obowiązek prowadzenia pełnych rozliczeń księgowych.

Pełna księgowość jest jednym ze sposobów, w jaki mamy możliwość ewidencjonowania przychodów firmy, ponoszonych przez nią kosztów oraz finansowej sytuacji całego przedsiębiorstwa. Obejmuje nie tylko stan środków pieniężnych na kontach należących do firmy, lecz także jej wyposażenie i wytworzone przez nią towary. System ten jest wprawdzie bardziej skomplikowany od księgowości uproszczonej, ale jednocześnie w dużo bardziej precyzyjny sposób oddaje realną sytuację finansową, w jakiej znajduje się obecnie prowadzona przez nas firma. Pozwala na dokładne rozliczanie każdej sumy pieniężnej przepływającej przez firmę, a także ewidencję majątku wraz ze źródłami jego finansowania. Dzięki temu możliwe jest sporządzanie szczegółowych sprawozdań finansowych, w których zawarte będą informacje na temat tego, skąd pozyskiwano środki na prowadzenie działalności, a także w jakiej wysokości były wygenerowane zyski i na co zostały one przeznaczone. Pełne informacje na temat stanu majątku firmy umożliwiają również dowiedzenie się tego, czy zaciągnięte kredyty są regularnie spłacane, czy faktury opłaca się terminowo, a także jak zmienia się majątek firmy i jaka w związku z tym jest jej kondycja finansowa.

 

 

BIURO RACHUNKOWE W WARSZAWIE

adres

Adres

Ul. Konduktorska 4 lok. 017
00-775 Warszawa

mail

E-mail

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon

Telefon

788 002 006
22 251 72 84
fax: 22 415 67 45

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.