Książka przychodów i rozchodów jako forma opodatkowania

Rozliczać się za pomocą księgi przychodów i rozchodów mogą te podmioty, które nie przekroczyły obowiązującego limitu przychodów. W ten sposób podatki mogą płacić osoby fizyczne, spółki cywilne, a także spółki jawne i partnerskie osób fizycznych. Jeśli wybieramy taki typ opodatkowania zamiast pełnej ksiegowości, to ciąży na nas obowiązek zgłoszenia tego faktu do naczelnika urzędu skarbowego za pomocą odpowiedniego formularza.

Operacje gospodarcze w uproszczonej formie

Książka przychodów i rozchodów ujmuje wszelkie operacje gospodarcze przeprowadzane przez naszą firmę w formie uproszczonej. Zapisujemy w niej przychody ze sprzedaży i pozostałych źródeł, zakup towarów podstawowych i towarów handlowych oraz koszty z nimi związane, a także wszelkie wydatki, takie jak wynagrodzenia i inne koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Księgę przychodów i rozchodów zakłada się na dzień 1 stycznia danego roku podatkowego lub tego dnia, gdy zakładamy naszą działalność gospodarczą. Następnie w ciągu dwudziestu dni od założenia księgi mamy obowiązek zgłoszenia tego do naczelnika urządu skarbowego właściwego dla nas ze względu na miejsce zamieszkania.

Główna zaleta prowadzenia księgi przychodów i rozchodów to przede wszystkim możliwość wliczenia wszelkich wydatków związanych z uzyskaniem przychodu w koszty działalności. Dzięki temu podatek płacimy od wysokości faktycznie uzyskanego przez nas dochodu. Taki sposób rozliczeń będzie szczególnie korzystny dla przedsiębiorstw, które borykają się z wysokimi kosztami prowadzonej działalności.

Jednak istnieją również wady tej formy opodatkowania. Przede wszystkim jest to konieczność gromadzenia i przechowywania przez długi czas każdego dokumentu księgowego. Równie istotne jest regularne kontrolowanie prawidłowości zapisów w księdze, ponieważ wszelkie błędy mogą spotkać się z niekorzystnymi dla nas sankcjami. Ważne jest również pamiętanie o dokładnym udokumentowaniu każdego z naszych wydatków za pomocą rachunków, aby móc je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

 

 

BIURO RACHUNKOWE W WARSZAWIE

adres

Adres

Ul. Konduktorska 4 lok. 017
00-775 Warszawa

mail

E-mail

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon

Telefon

788 002 006
22 251 72 84
fax: 22 415 67 45

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.