Czym jest księgowość uproszczona?

Po założeniu nowej firmy musimy zastanowić się nad tym, jaki rodzaj księgowości byłby dla nas najbardziej korzystny. Do wyboru mamy tak zwaną księgowość pełną, która polega na prowadzeniu ksiąg handlowych dających pełen obraz finansów przedsiębiorstwa, albo uproszczoną, która gromadzi tylko podstawowe dane finansowe niezbędne do wyliczenia należnych podatków. 

Ta ostatnia wymyślona została przede wszystkim dla małych przedsiębiorców, aby przy niewielkich przychodach nie musieli prowadzić szczegółowych ksiąg handlowych, które nie są im potrzebne w działalności.

Podstawowe formy

Wyróżniamy trzy podstawowe formy prowadzenia księgowości uproszczonej:

- Karta podatkowa polegająca na płaceniu stałej kwoty podatku niezależnie od tego, jakie są realnie uzyskiwane przez firmę przychody. Wysokość opłat rośnie proporcjonalnie do liczby zatrudnianych pracowników oraz wielkości miejscowości, w jakiej przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę.

- Ryczałt ewidencjonowany, czyli płacenie podatku od przychodów, a więc nie można pomniejszać go o koszty uzyskania. Z takiej formy rozliczeń mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zarówno w formie indywidualnej, jak i spółki osobowej.

- Książka przychodów i rozchodów, która jest prostą metodą zapisywania wszystkich przychodów i kosztów w specjalnej księdze, a następnie płacenie podatku od uzyskanej różnicy, jeśli jest dodatnia. W przypadku braku dochodów podatek nie jest uiszczany.

Jeśli prowadzimy niewielką firmę, to wybór jednej z powyższych form księgowości uproszczonej pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów księgowości i rezygnację ze skomplikowanej rachunkowości, która jest nie tylko czasochłonna, ale również wymaga sporych nakładów finansowych na zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika zajmującego się nią. Jednak z drugiej strony księgowość uproszczona pozwala tylko na zbieranie podstawowych danych finansowych na temat firmy, a jeśli planujemy jej rozbudowę i rozwój, to nie dostarcza nam żadnych dodatkowych informacji, które pozwoliłyby nam dowiedzieć się, w jakim kierunku najlepiej pójść dalej.

 

 

BIURO RACHUNKOWE W WARSZAWIE

adres

Adres

Ul. Konduktorska 4 lok. 017
00-775 Warszawa

mail

E-mail

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon

Telefon

788 002 006
22 251 72 84
fax: 22 415 67 45

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.