Czym jest podatek CIT?

CIT to skrót od angielskiej nazwy Corporate Income Tax, która oznacza podatek od osób prawnych, spółek kapitałowych w organizacji, spółek komandytowo-akcyjnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. 

Podatnicy, których siedziba albo zarząd znajduje się na terenie naszego kraju, płacą ten podatek w całości w Polsce, bez względu na to, jaki kraj jest miejscem osiągania ich dochodów – jest to tak zwany obowiązek nieograniczony. Natomiast jeśli siedziba lub zarząd spółki znajdują się w innym kraju, to polskiemu opodatkowaniu podlegają tylko te dochody, które firma osiąga na terytorium Polski i jest to określane prawnie jako ograniczony obowiązek podatkowy.

Podstawa opodatkowania

Zwykle podatek CIT uiszczany jest od dochodu, jaki osiągnęła osoba prawna w danym roku podatkowym. Jednak wyjątkowo CIT może być płacony również od przychodów i dotyczy to przychodów z tytułu praw autorskich lub dywidend, jeśli są osiągane na terytorium naszego kraju, a podatnik ma swoją siedzibę za granicą. Natomiast w przypadku podatników krajowych obejmuje to przychody z tytułu dywidend oraz innych udziałów w zyskach osób prawnych.

Obecnie wysokość podatku CIT w naszym kraju wynosi 19%, jednak od dochodu można dokonywać odliczeń, np. jeśli przekazujemy darowizny dla organizacji pożytku publicznego czy na cele kultu religijnego, ale obejmuje to nie więcej niż 10% dochodu.

Wyłączenia z podatku

Podatek CIT nie obejmuje przychodów uzyskiwanych z działalności rolniczej i leśnej (oprócz działów specjalnych produkcji rolnej), przedsiębiorców żeglugowych oraz czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Z jego płacenia wyłączone są również takie podmioty jak Skarb Państwa, NBP, ARiMR, ZUS, NFOŚiGW, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz jednostki budżetowe i organizacje religijne.

 

 

BIURO RACHUNKOWE W WARSZAWIE

adres

Adres

Ul. Konduktorska 4 lok. 017
00-775 Warszawa

mail

E-mail

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon

Telefon

788 002 006
22 251 72 84
fax: 22 415 67 45

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.