Czym jest podatek VAT?

Jednym z podstawowych podatków, z jakimi styka się każda osoba prowadząca własną działalność, jest podatek VAT. Zostaje on pobrany na każdym etapie obrotu konkretnym towarem albo usługami, a w naszym kraju wprowadzono go na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Przedsiębiorcy muszą być czujni i śledzić na bieżąco nowelizacje prawne, ponieważ zmiany w tym rodzaju podatków wprowadzane są dość często.

Definicja

VAT to skrót od angielskiego wyrażenia Value Added Tax, co tłumaczymy jako „podatek od wartości dodanej”. Na polskich paragonach spotkamy także skrót PTU, co rozwijamy jako „podatek od towarów i usług”. Jest to podatek, który płacą głównie przedsiębiorcy, wszelkie rodzaje spółek oraz wyjątkowo również osoby fizyczne, jeżeli wynajmują lokale na cele działalności użytkowej, a nie tylko mieszkalnej. Jedynie drobni przedsiębiorcy, którzy nie przekroczyli pewnej sumy rocznych obrotów (w 2017 roku jest to 200 tys. zł), mogą zostać zwolnieni z jego opłacania. Podatnikami VAT nie są natomiast organy administracji publicznej ani urzędy administracji publicznej.

Co podlega opodatkowaniu

Zgodnie z brzmieniem ustawy podatkiem od towarów i usług objęte są takie rodzaje działalności jak:

- obrót towarami wewnątrz kraju, to znaczy ich sprzedaż i inne czynności z tym związane;

- obrót wspólnotowy, czyli sprzedawanie towarów z naszego państwa do innych państw należących do Unii Europejskiej, a także analogiczna działalność w drugą stronę – sprowadzanie towarów do Polski z terenu innych państw członkowskich Wspólnoty;

- obrót z zagranicą, który obejmuje eksport (wywożenie z Polski poza granice Unii) oraz import towarów (przywóz spoza Wspólnoty do naszego kraju); dotyczy również importu usług, to znaczy korzystania z usług przedsiębiorstw mających swoją siedzibę za granicą.

 

 

BIURO RACHUNKOWE W WARSZAWIE

adres

Adres

Ul. Konduktorska 4 lok. 017
00-775 Warszawa

mail

E-mail

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon

Telefon

788 002 006
22 251 72 84
fax: 22 415 67 45

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.