Czy warto założyć własną firmę?

Większość z nas pracuje w dużych lub mniejszych przedsiębiorstwach, które są prowadzone przez kogoś innego. Codziennie wykonujemy zadania zlecane przez przełożonych i obowiązki, które nie zawsze przynoszą nam satysfakcję. Nieraz, gdy dzień jest wyjątkowo trudny, pojawia się marzenie – a może rzucić to wszystko i założyć własną firmę, robić wreszcie to, co się chce... Jednak zanim podejmiemy tę decyzję, warto ją dokładnie przemyśleć i rozważyć wszystkie za i przeciw, aby mieć pełną świadomość zmian, jakie własna działalność przynosi.

Główne zalety

Głównym pozytywnym aspektem założenia własnej działalności gospodarczej jest możliwość osiągnięcia niezależności, ale jednocześnie także pełnej odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Możemy robić to, co zawsze chcieliśmy, działać w naszej wymarzonej branży i nie musimy tłumaczyć się nikomu, nawet jeśli rozpoczynamy nieszablonowe i ryzykowne przedsięwzięcia. Odtąd nasze życie zawodowe nie będzie już wykonywaniem codziennie podobnych obowiązków, ale zacznie wymagać kreatywności, szybkiego rozwiązywania pojawiających się problemów i reagowania na zmieniające się okoliczności zewnętrzne. Własny biznes daje nam również większą szansę na wzrost dochodów, inaczej niż na etacie, gdzie miesięczna wypłata jest zazwyczaj stałą sumą pieniędzy.

Trudności

Mimo tych wszystkich pozytywów warto realnie przemyśleć założenie własnej działalności, ponieważ niesie ono za sobą również pewne trudności. Przede wszystkim od początku funkcjonowania własnej firmy, niezależnie od tego, czy mamy już jakieś dochody, czy nie, co miesiąc powinniśmy odprowadzać składki ZUS. Plusem może być to, że przez pierwsze dwa lata są one niższe od standardowych. Innym negatywnym aspektem powiązanym z pierwszym są nieuczciwi kontrahenci, którzy nie chcą płacić faktur. Można oczywiście zgłosić taką sprawę do sądu, ale zanim doczekamy się pozytywnego wyroku, mija bardzo dużo czasu, a my jesteśmy narażeni na utratę płynności finansowej.

Inną niedogodnością są instytucje, które mogą przeprowadzać kontrole, zarówno te skarbowe, jak i dotyczące warunków, w jakich pracują zatrudnione przez nas osoby. I na koniec powinniśmy pamiętać, że podstawowa emerytura z działalności gospodarczej jest bardzo niska, dlatego niezbędne staje się odkładanie na nią dodatkowych pieniędzy we własnym zakresie.

 

 

BIURO RACHUNKOWE W WARSZAWIE

adres

Adres

Ul. Konduktorska 4 lok. 017
00-775 Warszawa

mail

E-mail

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon

Telefon

788 002 006
22 251 72 84
fax: 22 415 67 45

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.