Rozliczanie przychodów firmy w formie ryczałtu ewidencjonowanego jest nieskomplikowaną formą, która nie wymaga zatrudniania pracownika księgowości na pełen etat. Jednak jak sama nazwa wskazuje, zamiast pełnej rachunkowości prowadzimy jedynie ewidencję naszych przychodów, środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych. Dla małych firm mogą być to wystarczające dane, jednak jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się więcej na temat optymalnych kierunków rozwoju prowadzonej przez nas działalności, wtedy warto rozważyć bardziej szczegółowe rodzaje księgowości.

Wiele osób prowadzących własną firmę zastanawia się nad tym, jaką formę księgowości wybrać – pełną czy uproszczoną. Często na początku prowadzenia działalności gospodarczej gąszcz zawiłości księgowych jest dla nas tak nieprzenikniony, że nie dostrzegamy, czym się wyróżnia i jakie zalety ma księgowość pełna. Dlatego warto dokładniej się jej przyjrzeć i poznać związane z nią mechanizmy.

Jedną z form księgowości uproszczonej jest karta podatkowa, która polega na pobieraniu należności podatkowych bez ustalania konkretnej podstawy podatku, w tym szczególnie wysokości dochodu. Do płacenia należności podatkowych w postaci karty podatkowej uprawnione są szczególne grupy podatników, w tym między innymi ci, którzy prowadzą działalność usługową lub usługowo-wytwórczą oraz gastronomiczną (ale bez sprzedaży napojów o zawartości ponad 1,5% alkoholu).

Rozliczać się za pomocą księgi przychodów i rozchodów mogą te podmioty, które nie przekroczyły obowiązującego limitu przychodów. W ten sposób podatki mogą płacić osoby fizyczne, spółki cywilne, a także spółki jawne i partnerskie osób fizycznych. Jeśli wybieramy taki typ opodatkowania zamiast pełnej ksiegowości, to ciąży na nas obowiązek zgłoszenia tego faktu do naczelnika urzędu skarbowego za pomocą odpowiedniego formularza.

Jednym z podstawowych podatków, z jakimi styka się każda osoba prowadząca własną działalność, jest podatek VAT. Zostaje on pobrany na każdym etapie obrotu konkretnym towarem albo usługami, a w naszym kraju wprowadzono go na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Przedsiębiorcy muszą być czujni i śledzić na bieżąco nowelizacje prawne, ponieważ zmiany w tym rodzaju podatków wprowadzane są dość często.

 

 

BIURO RACHUNKOWE W WARSZAWIE

adres

Adres

Ul. Konduktorska 4 lok. 017
00-775 Warszawa

mail

E-mail

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon

Telefon

788 002 006
22 251 72 84
fax: 22 415 67 45

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.